PONTÓN
Autorstvo
Rubrika
Témy
Dátum
19. 9. 2024
Apolena Rychlíková a Barbora Nemčeková počas diskusie

Práce je identitární záležitost, která reálně ničí vaše rodinné vztahy, když je [exploatačně] nastavená

Autorstvo
Dátum
19. 9. 2024
Apolena Rychlíková a Barbora Nemčeková počas diskusie
Apolena Rychlíková a Barbora Nemčeková počas diskusie
Premietanie filmu Hranice Európy v kine
Plagát filmu Hranice Európy

Apolena Rychlíková je šéfredaktorka online platformy pomalej žunalistiky Page Not Found, filmárka, novinárka a komentátorka. Osem rokov pôsobila v redakcii denníka Alarm. V jeho vydavateľstve spolu s Pavlom Šplíchalom vydala dokumentárnu knihu PIKO: na životech feťáků záleží. Rychlíková je tiež spolueditorkou a spoluautorkou publikácie Věčná devadesátá: Proměny české společnosti po roce 1989. V roku 2017 získala Novinársku cenu za najlepší komentár. Jej celovečerný debut Hranice práce vyhral v tom istom roku cenu za najlepší český dokumentárny film na MFDF Ji.hlava a následne aj Cenu českej filmovej kritiky v kategórii Mimo kino.

Tento rozhovor vznikol pri príležitosti slovenského uvedenia jej druhého celovečerného filmu Hranice Európy (Hranice Evropy, 2024) v Kine inak A4, kde pôsobím ako dramaturgička, a je skrátenou verziou diskusie, ktorá nasledovala po projekcii.

Na začiatok by som sa rada spýtala na genézu vzniku filmu Hranice Európy. So Sašou Uhlovou ste už spolupracovali na filme Hranice práce z cyklu Český žurnál. Saša vtedy pracovné podmienky zaznamenávala aj denníkovo, vyšli v knihe Hrdinové kapitalistické práce. Aj pri projekte Hranice Európy Saša príbehy spracúvala reportážne – texty vychádzali na webe denníku Alarm a tiež vyšli knižne pod názvom Hrdinové kapitalistické práce v Evropě. Ako do tohto intertextuálneho zhluku rôznych výstupov a typov textov zapadá film Hranice Európy? Ako sa pokračovanie Hraníc práce začalo?

Se Sašou jsme udělaly Hranice práce tuším v roce 2017. Tehdy to byl velký projekt, ona chtěla hrozně dlouho zkoumat pracovní podmínky v České republice u nízkopříjmových zaměstnanců a zaměstnankyň. Dohodly jsme se, že by bylo fajn udělat to víc projektově, takže jsem do toho vstoupila jako režisérka. Navrhla jsem nějaké možnosti, jak bychom příběh mohly vyprávět i audiovizuálně, protože to skýtá jiné možnosti než papír a naopak.


  • Barbora Nemčeková je absolventkou magisterského štúdia na Katedre audiovizuálnych štúdií na FTF VŠMU v Bratislave. Pôsobila ako šéfredaktorka online časopisu Kinečko, viedla filmovú sekciu kultúrneho mesačníka Kapitál a bola redaktorkou časopisu Film.sk. Publikuje vo filmologickom časopise Kino-Ikon či na feministickom web magazíne Druhá směna. Je dramaturgičkou nezávislého Kina inak A4.

ISSN: 2989-3739
FacebookInstagram
© 2025 Inštitút Pontón
crossarrow-up